null povodne ryby

AOPK ČR, Správa CHKO Jeseníky

Ryby a zářijové povodně- první výsledky

6. 12. 2024

Zajímá vás, jak velkou zářijovou povodeň zvládly naše ryby?

Obdrželi jsme výsledky ichtyologického průzkumu provedeného na řekách Bělá, Černá Opava, Branná a Staříč. Ukázalo se, že i přes obrovskou sílu vody mnoho ryb přežilo a žádný druh z toků nevymizel. Na vybraných úsecích byl potvrzen výskyt chráněných druhů vranky pruhoploutvé a mihule potoční. Na všech zkoumaných úsecích byl zaznamenán pstruh obecný, klíčový druh biocenózy horských toků. Jednotlivě byl zaznamenán i nepůvodní pstruh duhový. Vyšší počty vranky pruhoploutvé byly zjištěny na přírodních úsecích Černé Opavy, naopak oslabená populace je v silně regulované řece Bělé.

Ryby jsou vybaveny receptory, které je varují před blížící se povodní a dovedou na ni patřičně reagovat, například zvýšeným příjmem potravy. Samotnou povodeň potom ryby přečkávají v proudných stínech za balvany, ostrovy, na soutocích řek či v zaplavených porostech. Při extrémní povodni, jako byla ta nedávná, podobné strategie nemusí stačit a množství ryb zahyne, či je splaveno daleko po proudu. Přesto se však našli jedinci, kteří povodeň přečkali.
 
Další osud přeživších ryb je těsně spjat s kvalitou říčního dna, kde žije hmyz a jiní bezobratlí, tedy rybí potrava. Zároveň by dno mělo být členité a poskytovat rybám možnost úkrytu před predátory. Nápravy povodňových škod spojené s nadbytečnými pojezdy těžké techniky v korytě, přehrabováním materiálu říčního dna a jeho urovnáváním šance na přežití těchto ryb zásadně snižují. Držme jim tedy palce.