null Vyhlášení CHKO Soutok nebude mít na dostupnost pitné vody žádný vliv

AOPK ČR, Regionální pracoviště Jižní Morava

Vyhlášení CHKO Soutok nebude mít na dostupnost pitné vody žádný vliv

16. 2. 2024

Nepravdivé informace, které se v této souvislosti v regionu objevují, vykazují znaky poplašné zprávy.

Zásobování obcí a obyvatelstva pitnou či užitkovou vodou je totiž podle zákona o vodovodech a kanalizacích (zákon č. 247/2001 Sb.) veřejným zájmem. Stejně tak jej posuzují orgány ochrany přírody. To je zřejmé z praxe v ostatních chráněných krajinných oblastech po celé České republice. Většina z nich představuje pramenné a jímací oblasti pitné vody a to jak ty horské, tak nížinné (např. CHKO Litovelské Pomoraví). Jedním z důvodu vyhlášení chráněné krajinné oblasti Slavkovský les je dokonce ochrana zdrojů minerálních vod pro západočeské lázně.

Chráněná krajinná oblast Soutok má zajistit potřebnou ochranu a péči o přírodní a krajinné hodnoty, unikátní v národním i mezinárodním měřítku. Jedním z předmětů ochrany CHKO Soutok je také přírodní funkce krajiny, zejména její ekologická rezistence a resilience, migrační prostupnost, přirozený vodní režim s rozlivy, retence vody v krajině, dynamika říčních procesů vodních koryt a údolních niv. To ve svém důsledku povede i k ochraně zdrojů vody – nejen k jejich uchování, ale i k vyšší kvalitě.

Je škoda, že se tyto liché obavy vynořily po více než roce projednávání. Lze je snadno vysvětlit, zákony mluví jasně a máme také dost příkladů z jiných chráněných krajinných oblastí. Netuším, kdo a proč někdo takové poplašné zprávy vyvolává,“ konstatuje Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Pro běžnou údržbu vodohospodářské infrastruktury nepředstavuje CHKO žádné ztížení v porovnání s územím mimo CHKO. V případě rozsáhlé rekonstrukce vyžadující stavební povolení se postupuje obdobně jako v případě umísťování nových staveb, protože i oprava vodohospodářské infrastruktury je veřejným zájmem. Ani na odstraňování havárií nemá existence CHKO vliv.

Není tedy pravdou, že využívání a rozvoj vodohospodářských staveb jsou zařazením do CHKO ohroženy či dokonce znemožněny. Vyhlášení CHKO opravám a budování vodovodů nijak nebrání.

Protože se nyní v regionu šíří informace o omezení dostupnosti pitné vody pro obyvatele a znemožnění budování vodohospodářské infrastruktury, AOPK ČR dnes zasílá podrobné vysvětlující vyjádření řediteli společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav. Během více než ročního projednávání záměru s obcemi a dalšími subjekty se žádné obavy tohoto typu neobjevily. Pokud by zazněly, nebyl by problém toto nedorozumění vysvětlit.

Foto: Jan Miklín

Soutok_cyklisti_JanMiklin_770x300.jpg