Krajinný ráz a výstavba

Každou krajinu můžeme definovat pomocí její přírodní, kulturní a historické charakteristiky. Má svůj charakteristický krajinný ráz. Ten je v různých oblastech různě výrazný a různě čitelný, je dán specifickými rysy a znaky, které vytvářejí rázovitost krajiny - tzn. její odlišnost a jedinečnost. Můžeme ho též nazvat jakýmsi „charakterem krajiny“, který je vyjádřený především morfologií terénu, charakterem vodních toků a ploch, vegetačního krytu a osídlení.

Krajinný ráz je chráněn před činnostmi, které mohou jeho estetickou a přírodní hodnotu snížit. Tato ochrana se uplatňuje na celém území České republiky, ale zvýšená pozornost je krajinnému rázu věnována v chráněných krajinných oblastech, kde patří zachování harmonického obrazu kulturní krajiny a omezení případných rušivých vlivů k hlavním předmětům ochrany.

Ochrana krajinného rázu, která je poskytována přírodní, kulturní a historické charakteristice místa či oblasti, je ochranou harmonické shody přírodních a kulturních prvků a struktur. Krajinný ráz je chráněn před zásahy, které představují změnu celkového vzhledu krajiny, viditelné přetvoření obrazu krajiny nebo její dílčí scenérie, narušení vzhledové harmonie, resp. narušení přirozených, ustálených vztahů v daném území, degradaci významu a čitelnosti některých charakteristických znaků krajiny, nebo dokonce jejich destrukci.

Pro zajištění účinné a především systematické ochrany krajinného rázu na území CHKO Jizeské hory je zpracováno tzv. preventivní hodnocení krajinného rázu. Preventivní hodnocení je odborným oborovým dokumentem pro pracovníky AOPK ČR, správy CHKO Jizeské hory, ale také je územně plánovacím podkladem při zpracovávání územních plánů jednotlivých sídel na území CHKO Jizerské hory.

Zásady výstavby v CHKO

Správa CHKO Jizerské hory při formulování zásad výstavby na území CHKO vychází z koncepčního dokumentu Preventivní hodnocení krajinného rázu území (Ing. arch. Jitka Brychtová, 2008):

Textová část

Schémata

Výkres č. 1

Výkres č. 2

Výkres č. 3

Pro ochranu krajinného rázu nelze bez závazného stanoviska AOPK ČR, Správy CHKO Jizerské hory na území chráněných krajinných oblastí učinit ohlášení stavby, vydat územní rozhodnutí, územní souhlas, stavební povolení, rozhodnutí o změně užívání stavby, kolaudační souhlas, je-li spojen se změnou stavby, povolení k odstranění stavby či k provedení terénních úprav podle stavebního zákona, povolení k nakládání s vodami a k vodním dílům, či udělit souhlas podle vodního zákona. Závazné stanovisko se nevydává, jde-li o stavby v zastavěném území obce ve čtvrté zóně chráněné krajinné oblasti nebo v zastavěném území města nebo obce, které se nachází na území chráněné krajinné oblasti. Vždy však platí, že stavby musí respektovat krajinný ráz.

Povolení k některým stavbám a činnostem v CHKO Jizerské hory opatřením obecné povahy

Dne 29. 3. 2025 nabylo účinnosti opatření obecné povahy, kterým Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, regionální pracoviště Liberecko, oddělení Správa CHKO Jizerské hory, uděluje souhlas k některým záměrům a činnostem na území chráněné krajinné oblasti Jizerské hory podle ustanovení § 44 odst. 1, 2 a 4 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, aniž by posuzovala jednotlivé předmětné záměry a činnosti jednotlivě ve správním řízení.

Souhlas tímto opatřením obecné povahy je udělován k záměrům umístěným v zastavěném území a zastavitelných plochách na území III. a IV. zóny chráněné krajinné oblasti Jizerské hory v místech, kde nejsou dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny. Jedná se např. o některé případy instalací fotovoltaických panelů na střechy, osazení střešních oken, výměn střešní krytiny, podzemních vedení technické infrastruktury, studní atd., které jsou ve výroku dále upřesněny.

Vzhledem k tomu, že tímto opatřením obecné povahy je udělen souhlas pouze k přesně specifikovaným záměrům, považujeme za nezbytné, aby posouzení, zda se opatření obecné povahy na jednotlivé konkrétní záměry bez jakýchkoli pochybností opravdu vztahuje, zůstalo na posouzení Správy CHKO Jizerské hory, abychom předešli případným negativním, ale ne vždy zjevným, zásahům do zájmů ochrany přírody a krajiny a dalším komplikacím při povolovacích procesech. Protože i např. výměna střešní krytiny může znamenat zásah do biotopů netopýrů, nebo podzemní vedení může vést kořenovou zónou dřevin či biokoridorem atp.

Ideální je, pokud nás o vyjádření, zda se na jeho záměr opatření obecné povahy vztahuje, požádá stavebník, ať už oficiálním podáním nebo e-mailem. Reagovat budeme samozřejmě i na analogickou žádost stavebních a vodoprávních úřadů.

Opatření obecné povahy je platné zatím do konce roku 2027, uvidíme, jak se tento postup osvědčí. V případě jakýchkoli nejasností nebo dotazů se, prosím, neváhejte obrátit na Mgr. Irenu Waldhauserovou (irena.waldhauserova@aopk.gov.cz, 951 424 723 nebo 605 234 666) nebo další pracovníky Správy CHKO Jizerské hory.

Plné znění opatření obecné povahy najdete zde.

Cenné louky s rozptýlenou zelení.
Mozaika pcháčových luk a rozptýlené zzástavby (Peklo).
Vodní nádrž Josefův Důl.
Průhled na Josefův Důl údolím Kamenice.
Pohled do údolí Janova od Vyšehradu.